Czym są suplementy?

Czym są suplementy

czym są suplementy?

Suplementy to skoncentrowane źródła witamin i minerałów oraz innych substancji, których celem jest uzupełnienie diety i odżywienie organizmu. Zapotrzebowanie koni na te składniki zależy od kierunku użytkowania, wieku, jak również specyficznych obciążeń i chorób.

witaminy

Witaminy to cząsteczki organiczne, których organizm potrzebuje w niewielkich ilościach do utrzymania podstawowych funkcji. Według ogólnie przyjętych standardów, niektóre witaminy uznaje się za „niezbędne”. Oznacza to, że organizm żywy nie potrafi sam ich wytworzyć, więc muszą być dostarczane z pożywieniem. Nawet w przypadku tych witamin, które mogą być wytwarzane w organizmie, poziom syntezy nie zawsze wystarcza do pokrycia ich zapotrzebowania.

Witaminy dzielą się na dwie szerokie kategorie: rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach. Witaminy rozpuszczalne w wodzie to witaminy z grupy B i witamina C, zaś rozpuszczalne w tłuszczach to A, D, E i K. Zazwyczaj witaminy rozpuszczalne w wodzie mają bardzo ograniczone magazynowanie w organizmie.

MINERAŁY

Są to pierwiastki nieorganiczne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ciele konia znajduje się ponad 13 minerałów, występujących jako makro i mikroelementy, które dostarczane są wraz z pożywieniem. Organizm konia nie potrafi sam ich wytworzyć, ale posiada pewną zdolność ich przechowywania. Aby poprawić wchłanianie związków nieorganicznych w jelitach, niektóre firmy produkujące suplementy, takie jak Foran,  stosują chelatację. Jest to proces w którym minerały łączy się procesach chemicznych z białkiem lub cukrem.

Aminokwasy

Aminokwasy są związkami organicznymi składającymi się z cząsteczek węgla, azotu, wodoru, tlenu oraz zmiennej grupy łańcucha bocznego. Łączą się w wielocząsteczkowe polimery tworząc białko. Wszystkie białka wytwarzane przez materię ożywioną buduje 21 aminokwasów, które dzielimy na dwie grupy. Pierwszą z nich są aminokwasy egzogenne, które muszą być dostarczone w pożywieniu. Druga grupę stanowią amiknokwasy endogenne, które organizm konia sam syntetyzuje.

Niektóre aminokwasy występują rzadziej w naturalnej diecie koni i jeśli ich brakuje, mogą stać się „aminokwasami ograniczającymi”. Do tej grupy zaliczamy lizynę, treoninę oraz metioninę- ich brak negatywnie wpływa na ogólną produkcję białka, nawet jeśli inne aminokwasy są dostępne w wystarczającej ilości. Dostarczenie wszystkich aminokwasów jest kluczowe w kontekście budowania masy mięśniowej, wzrostu i rozwoju konia. Dlatego wybierając paszę oraz suplementy dla swojego konia, koniecznie sprawdzaj źródło białka.

Suplementy dla Twojego konia

Marka Foran posiada w swojej ofercie ponad 60 różnych suplementów dla koni

Foran produkuje swoje suplementy tylko z wyselekcjonowanych składników, zgodnie ze standardami jakości i bezpieczeństwa. Kierując się troską o każdego konia oraz podążając za najnowszymi badaniami naukowymi, Foran dostarcza najwyższej jakości produkty stworzone dla poprawy kondycji, wytrzymałości i samopoczucia koni.

W celu dalszego pogłębienia tematu, zapraszamy Cię do przeczytania artykułu “Czy każdy koń potrzebuje suplementów?“. Dzięki niemu dowiesz się, kiedy warto wprowadzić do diety Twojego konia suplementacje oraz jakie produkty będą najlepszym wyborem.

kategorie produktów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *