Rola siana w żywieniu koni

siano

Siano to podstawowa pasza objętościowa dla wszystkich koni hodowanych w Polsce. Ze względu na budowę układu pokarmowego, koń powinien mieć stały dostęp do paszy objętościowej jaką jest trawa, czy właśnie siano (nie dotyczy to osobników z różnego rodzaju schorzeniami). Ze względu na uwarunkowania klimatyczne, trawa nie jest w Polsce dostępna przez cały rok, dlatego w żywieniu koni występuje swojego rodzaju sezonowość. Dlatego w zimie główną paszą dla wszystkich koni jest właśnie siano.

CZYM JEST SIANO

Siano to najczęściej wysuszona zielonka łąkowa lub pastwiskowa, które podobnie jak zielonka, składa się z wielu gatunków traw, motylkowatych i ziół. W zależności od czasu i kolejności zbiorów, rozróżnia się siano z 1,2 lub 3 pokosu (siano z 2 i 3 pokosu, zbierane na koniec sierpnia/ początek września, określa się także jako „potraw”).

 

Zawartość włókna surowego w sianie powinna wynosić ponad 20%. Siano zbyt miękkie, bogato ulistnione, jest mniej przydatne dla koni niż siano twardsze, z dużą zawartością łodyg, jednak zawiera większą ilość białka i pewna jego ilość jest wskazana dla karmienia źrebiąt i ich matek. Podczas suszenia siana, szczególnie w końcowym etapie, dochodzi do strat składników pokarmowych (białka i składników mineralnych) poprzez obłamywanie się części roślin (liści).

WYPACANIE SIANA

Zawartość wody w sianie w chwili zbierania nie powinna wynosić więcej niż 20%. Podczas składowania, siano, które zawiera ponad 15% wody, „wypaca się”. Bakterie rozmnażają się, powodując wzrost temperatury- powstająca w ten sposób para wodna wychodzi na zewnątrz i skrapla się na zewnętrznej warstwie stosu. Wypacanie siana trwa około 6-8 tygodni. Obecnie często siano zawijane jest w bele, gdzie jest ciasno zawijane, co wydłuża proces dojrzewania siana, jeżeli jest ono zebrane zbyt wilgotne- możliwe jest powstanie pleśni.

kiedy nie karmić

Dopóki nie ustaną procesy fermentacyjne, siana nie wolno podawać koniom, ponieważ rozmnażające się bakterie mogą wywołać u nich zaburzenia trawienne. Przed podaniem siana, powinno być ono sprawdzone pod kątem występowania pleśni czy zanieczyszczeń. Siano spleśniałe ma ciemną barwę z szarym nalotem, stęchły, zgniły zapach oraz zbitą, twardą strukturę. Skarmianie spleśniałego siana powoduje u koni biegunki, morzyska, alergie, zaburzenia oddechowe, a u źrebnych klaczy- poronienia!

 

dobrej jakości siano

Siano dobrej jakości jest zielone oraz ma świeży, przyjemny zapach. Smakowitość zależy od gatunku występujących w nim roślin, warunków zbioru oraz stopnia wysuszenia- im suchsze siano, tym chętniej jest pobierane przez konie. Siano to jedna z najważniejszych pasz dla koni. Kiedy kończy się sezon pastwiskowy, staje się głównym źródłem pokarmu dla wielu koni. Koń ze względu na budowę układu pokarmowego, powinien mieć stały dostęp do paszy objętościowej, a dobrej jakości siano to najlepszy wybór.

ZAWARTOŚĆ SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH

Zawartość energii i składników odżywczych w sianie jest zmienna, podobnie jak w zielonce. Szacuje się, że dobrej jakości siano z pierwszego pokosu, dostarcza do 9,5 MJ ES w 1 kg (tyle, co 0,8 kg owsa), a z późniejszych zbiorów, z większymi stratami podczas suszenie- mniej niż 6 MJ ES w 1 kg. Zawartość mikro i makroelementów zależy od składu roślin oraz warunków glebowych i stopnia nawożenia. Zawartość białka w sianie waha się od 20 do 100g/ 1 kg siana, a wapnia (występującego głównie w motylkowatych) od 3 do 10g/ 1 kg siana. Należy mieć to na uwadze, karmiąc źrebaki i klacze, które często mają większe wymagania żywieniowe. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój koń otrzymuje odpowiednio zbilansowane pożywienie, warto badać skład podawanego mu siana, a w razie jakichkolwiek braków zastosować odpowiednią paszę treściwą oraz suplementację.

Wszystkie pasze Red Mills w końcowym etapie powstawania, wzbogacane są pakietem witamin i minerałów przez co posiadają odpowiednie poziomy składników odżywczych. Jeżeli dieta konia nie wymaga dostarczania mu paszy treściwej, można zastosować suplement multiwitaminowy w płynie Foran Chevinal. Syrop można stosować codziennie, aby wzbogacać prostą dietę konia o niezbędne składniki odżywcze.

Witaminy i minerały

Foran Chevinal

89.00 539.00  z Vat

Jeśli potrzebujesz wskazówek w ułożeniu planu żywienia Twojego konia, napisz do nas wiadomość na adres kontakt@foran.net.pl. Jesteśmy tu po to, żeby Ci pomóc.

Źródła:
“Żywienie koni” Helmut Meyer, Manfred Coenen, 2009;
“Balancing a forage only diet” redmillshorse.com;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *