Kiedy koń się poci

kon sie poci

Wytwarzanie potu to jedna z fizjologicznych funkcji organizmu pozwalająca na jego ochłodzenie. Konie pocą się bardzo szybko, co wiąże się z dużą utratą elektrolitów i płynów ustrojowych. 

Należy zadbać o to, aby zostały one uzupełnione, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu i zoptymalizowania regeneracji.

DLACZEGO KOŃ SIE POCI?

Każdy skurcz mięśni wytwarza ciepło, czy to podczas chodzenia po padoku czy podczas zawodów czy wyścigu. Część tego ciepła jest magazynowana przez organizm i jest wykorzystywana do różnych procesów fizjologicznych, które wymagają odpowiedniej temperatury do prawidłowego ich przebiegu. Jeśli jednak ten optymalny zakres temperatur zostanie przekroczony, te ważne procesy zaczną zawodzić. Dlatego nadmiar ciepła ciała musi zostać utracony lub rozproszony, aby koń mógł utrzymać temperaturę ciała, dlatego tworzy się pot.

Jednym z powodów, dla których konie są tak dobrymi sportowcami, jest to, że potrafią się szybko pocić. Podczas pocenia się koń pozbywa się wytwarzanego podczas pracy ciepła i robi to znacznie szybciej niż jakiekolwiek inne zwierzę. Koń robi to nawet trzy razy szybciej niż człowiek. Mogą produkować do 15 litrów potu na godzinę.

DLACZEGO POCENIE SIĘ konia JEST PROBLEMEM?

Natychmiastowa utrata płynów ustrojowych może wydawać się najbardziej oczywistym problemem dla koni, które nadmiernie się pocą. Pot zawiera jednak również elektrolity, które czasami nazywane są solami.

Koński pot jest hipertoniczny, co oznacza, że jest bardziej słony niż inne płyny ustrojowe. U ludzi jest przeciwnie, pot jest hipotoniczny, czyli mniej słony niż inne płyny ustrojowe. Oznacza to, że konie tracą większe ilości elektrolitów przez pot niż my. Przez to są narażone na odwodnienia oraz zaburzenia równowagi lub niedobory elektrolitów.

Dlaczego elektrolity są ważne dla Twojego konia? 

Elektrolity to minerały rozpuszczone w płynach ustrojowych. Są niezbędne dla szerokiego zakresu funkcji organizmu, w tym funkcji mięśni (serca i przewodu pokarmowego), transmisji nerwów i usuwania produktów przemiany materii z organizmu.

Różne rodzaje elektrolitów mają kluczowe, unikalne funkcje w organizmie:
  • Sód pomaga zrównoważyć poziom wody w organizmie i utrzymać ciśnienie krwi.
  • Chlorek jest niezbędny do utrzymania równowagi kwasów i zasad (alkaliów).
  • Potas pomaga zrównoważyć płyn wewnątrz komórek i jest niezbędny do optymalnego funkcjonowania mięśni, serca i nerek. Utrata potasu zmniejsza siłę mięśni, napięcie i ich zdolność do kurczenia się.
  • Wapń jest niezbędny do utrzymania prawidłowych, kontrolowanych skurczów mięśni szkieletowych i serca. Wapń buduje również kości i zęby oraz przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania serca, nerwów, mięśni i krzepnięcia krwi.
  • Magnez jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, transmisji nerwów i tworzenia kości.
Jak zaburzenia równowagi elektrolitowej wpływają na Twojego konia?

Brak równowagi lub utrata elektrolitów może wpływać na konia na różne sposoby. Na przykład utrata sodu, chlorków, potasu i magnezu znacznie zaburza funkcjonowanie tkanki nerwowej i mięśniowej. Ponieważ konie wyczynowe polegają na wydajnej pracy silnych mięśni, utrzymanie poziomu elektrolitów jest szczególnie ważne. Brak równowagi lub wyczerpanie elektrolitów u tych zwierząt może prowadzić do wielu konsekwencji. Jest to między innymi przedwczesne zmęczenie mięśni, zmniejszenie  wytrzymałości, skurcze mięśni i słaba regeneracja powysiłkowa.

Niektóre specyficzne stany są spowodowane zaburzeniami równowagi elektrolitowej. Utrata wapnia i magnezu może prowadzić do porażenia nerwu przeponowego, powodując synchroniczne niekontrolowane skurcze przepony.

Kiedy i jak uzupełniać elektrolity u konia?

Uzupełnianie utraconych elektrolitów po wysiłku ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia szczytowego stanu zdrowia, wydajności, opóźnienia odczucia zmęczenia i optymalnej regeneracji po wysiłku. Ważne jest, aby stosowany produkt zawierał elektrolity w proporcjach podobnych do tych traconych z potem i aby były podawane w odpowiednich ilościach. Suplementy elektrolitowe powinny również zawierać węglowodany, takie jak glukoza czy sacharoza, które są łatwo dostępnym źródłem energii i pomagają w przyswajaniu elektrolitów.

Ponieważ organizm monitoruje i kontroluje objętość płynów, reagując na stężenie sodu w płynach ustrojowych, dostarczanie suplementu elektrolitowego wraz z wodą nawodni konia szybciej niż sama woda. W rzeczywistości dostarczanie samej wody spowoduje rozcieńczenie sodu w organizmie (którego poziom jest już niski z powodu pocenia się) i może faktycznie zmniejszyć pragnienie i spowodować, że koń przestanie pić. Sytuacja jest dodatkowo pogarszana przez nerki, które próbując podnieść stężenie sodu we krwi do normalnego poziomu, zaczynaja wydalać wodę z organizmu.

NASZE PROPOZYCJE

Codzienna suplementacja produktem takim jak Equi-lyte G lub Refuel Liquid pomaga zapewnić optymalny poziom elektrolitów podczas trwających treningów. Produkty te dostarczają kluczowych elektrolitów wraz z witaminami przeciwutleniającymi, w smacznej, sproszkowanej formule. W przypadku zawodów lub sesji treningowych wymagających dużego wysiłku, warto wybrać Refuel Gel, który został specjalnie zaprojektowany, aby szybko zastąpić niezbędne elektrolity. Jest to suplement w łatwej do podania paście, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania podczas wyjazdów na zawody u koni sportowych.

129.00 539.00  z Vat

Elektrolity

Foran Refuel płyn

99.00 239.00  z Vat
99.00  z Vat
PAMIĘTAJ!

Przy podawaniu koniom jakiegokolwiek produktu zawierającego elektrolity należy zawsze zapewnić im swobodny dostęp do zapasu wody. Niezastosowanie się do tego podczas podawania elektrolitów może spowodować dalsze odwodnienie.

Niezależnie od tego, czy Twój koń bierze udział w zawodach sportowych, czy nie, powinieneś pamiętać o uzupełnieniu elektrolitów, które koń traci podczas pocenia się. Konie, które są w treningu sportowym, są jeszcze bardziej narażone na zjawisko odwodnienia. Może to się objawiać spadkiem wydajności i brakiem energii podczas treningu. Dlatego takim koniom zalecamy włączenie elektrolitów do codziennej diety.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas na kontakt@foran.net.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *