Czym są BCAA?

CZYM SĄ bcaa

Białko to jeden z podstawowych makroskładników w diecie koni, odgrywający ważną rolę w budowie i regeneracji tkanek. Na szczególna uwagę zasługują aminokwasy rozgałęzione (BCAA), które mają istotny udział w budowie tkanki mięśniowej oraz regeneracji konia po treningu. Powinniśmy zatem zwrócić szczególną uwagę na jakość dostarczanego białka w żywieniu naszych koni.

BUDOWA BIAŁKA

Aby wyjaśnić czym są BCAA należy zacząć od białka.

Białko składa się z łańcuchów aminokwasów, które obejmują aminokwasy egzogenne i endogenne. Aminokwasy egzogenne są najważniejsze, ponieważ nie mogą być wytwarzane w organizmie konia i muszą być dostarczane z pożywieniem. Brak niezbędnych aminokwasów powoduje osłabienie wzrostu i rozwoju mięśni, opóźnioną regenerację po wysiłku i osłabienie funkcji odpornościowych.

Ponadto niektóre niezbędne aminokwasy (tj. leucyna, walina i izoleucyna) są znane jako aminokwasy rozgałęzione- BCAA. BCAA są przechowywane w mięśniach, stanowiąc do 35% aminokwasów znajdujących się w tkance mięśniowej. Odgrywają ważną rolę w dostarczaniu energii do pracy mięśni podczas ćwiczeń oraz wspomaganiu regeneracji mięśni po wysiłku.

ROZKŁAD BIAŁKA

Kiedy koń zjada białko, kwasy żołądkowe i enzymy trawienne początkowo zaczynają rozkładać je na peptydy o mniejszych łańcuchach. Następnie trawienie przebiega przez jelito cienkie, gdzie enzymy proteazy, wydzielane przez trzustkę, dalej rozkładają białko na poszczególne aminokwasy. Koń może następnie wchłonąć aminokwasy do krwioobiegu i wykorzystać je.

Hydrolizując białko przed podaniem, skutecznie naśladujemy naturalny proces trawienia. Proces hydrolizy wykorzystuje enzymy, które pomagają rozbić długołańcuchowe białka na aminokwasy o mniejszych łańcuchach, zwane peptydami lub pojedynczymi aminokwasami.

KORZYŚCI Z HYDROLIZY

Hydrolizowane białko zawiera wstępnie strawione białka, dzięki czemu są one łatwiej przyswajane i wykorzystywane przez konia. Jego podawanie może pomóc w rozwoju mięśni i regeneracji po wysiłku u koni sportowych, biorących udział w wyścigach, WKKW czy skokach przez przeszkody. Ponieważ hydrolizowane suplementy białkowe są szybciej wchłaniane w przewodzie pokarmowym i łatwiej dostępne dla organizmu, mogą wspomagać rozwój mięśni, wspomagać regenerację napiętych mięśni i zmniejszać ryzyko sztywności lub bolesności mięśni.

KONSEKWENCJE BRAKÓW

Bez odpowiedniego spożycia białka i przyswajania aminokwasów rozwój mięśni nie byłby możliwy. Podobnie, niewystarczające spożycie niezbędnych aminokwasów, w tym BCAA, spowoduje wydłużenie czasu regeneracji po wysiłku. Ta opóźniona rekonwalescencja jest częściowo spowodowana małymi rozdarciami mięśni, które powodują rozpad białka. Aminokwasy są wtedy potrzebne do naprawy tkanek mięśniowych. Istnieje teoria mówiąca o tym, że odpowiednio wysoki poziom BCAA pozwala na zaoszczędzenie glikogenu w mięśniach, co powoduje zmniejszenie odczuwania zmęczenia przez konia i zwiększenie jego wydolności.

wsparcie dla twojego konia

Możesz wspomóc Swojego konia w ciężkim treningu oraz w regeneracji stosując unikalne suplementy Foran, zawierające hydrolizowane białko roślinne. Pamiętaj, aby ustalając dietę swojego konia wybierać paszę taką jak RED MILLS,  która w swoim składzie zawiera dobrej jakości białka i niezbędne aminokwasy.

Wydajność

Foran Muscle Prep

389.00  z Vat
159.00 609.00  z Vat
69.00  z Vat

Muscle Prep – pomaga zoptymalizować rozwój mięśni i linii grzbietu- idealny dla koni, które muszą w krótkim czasie wypracować muskulaturę. 

Pre-Fuel Liquid– suplement do codziennego stosowania, wspierające konie w treningu sportowym. Zawiera hydrolizowane białko roślinne, będące źródłem BCAA.

Pre-Fuel Gel – zaprojektowany, aby wspomóc maksymalny wysiłek sportowy i pomóc w regeneracji. Dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów, w tym BCAA. Dostępny w postaci poręcznej strzykawki żelowej dla koni potrzebujących natychmiastowego zastrzyku energii, najlepiej podawać 1-2 godziny przed wysiłkiem.

Aminokwasy w żywieniu konia odgrywają kluczową rolę. Są niezwykle ważne dla koni młodych, ponieważ pozwalają na ich odpowiedni rozwój, ale także dla koni sportowych, które potrzebują wsparcia w tworzeniu i regeneracji mięśni niezbędnych do osiągania coraz lepszych wyników w sporcie. Jeśli interesuje Cię temat wspierania konia biorącego aktywny udział w zawodach sportowych, koniecznie przeczytaj artykuł o suplementacji koni sportowych.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas na kontakt@foran.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *