Odpowiedni poziom miedzi

Odpowiedni poziom miedzi

Miedź występuje w organizmie konia jako pierwiastek śladowy. Pomimo tego, jego rola jest znacząca w produkcji energii, metabolizmie żelaza, tworzeniu tkanki łącznej, tworzeniu melaniny (pigmentu) i funkcjonowaniu układu odpornościowego. Minerał ten działa również jako przeciwutleniacz. Chroni komórki i tkanki w organizmie przed szkodliwymi reaktywnymi formami tlenu, jak również ma wpływ na działanie różnego rodzaju enzymów.

ZNACZENIE MIEDZI W ORGANIZMIE KONIA

 • Produkcja energii- miedź pozwala na prawidłowe działanie mitochondriów w komórkach i przez to wytwarzanie energii. Jej niedobór może wpływać na wyniki sportowe, zwłaszcza w połączeniu z problemami z metabolizmem żelaza. 
 • Zdrowie krwinek czerwonych i wchłanianie żelaza- niski poziom tego pierwiastka ogranicza działanie enzymów odpowiedzialnych za wchłanianie żelaza oraz produkcję czerwonych krwinek. Ma to wpływ na ogólny stan zdrowia i wydajność konia.
 • Tworzenie tkanki łącznej- miedź w połączeniu z odpowiednimi enzymami wpływa na tworzenie silnych i elastycznych tkanek, kości oraz naczyń krwionośnych.
 • Zdrowie sierści i kopyt- niedobór miedzi sprawia, że grzywa i ogon stają się łamliwe. Pojawiają się także problemy z kopytami, takimi jak powolny wzrost i pęknięcia. Niedobór pierwiastka może wywołać wybielenie sierści konia.
 • Płodność- niski poziom miedzi może powodować opóźnienia rui, a także śmierć płodu!
Kiedy koń potrzebuje miedzi?
 • Dieta oparta na niskiej jakości paszy
 • Koń jest padokowany na gruntach o niskiej zawartości tego pierwiastka
 • Koń jest na diecie ograniczającej- nie otrzymuje odpowiednich dawek składników odżywczych
 • Koń rośnie lub intensywnie trenuje- wtedy jego zapotrzebowanie jest  zwiększone
 • W organizmie koni występuje brak równowagi mineralnej między miedzią a żelazem, cynkiem i siarką. Zaburzenie równowagi utrudnia wchłanianie miedzi w jelicie cienkim.

Aby utrzymać odpowiedni poziom miedzi wybierz Foran CopperVit Jest to suplement dla koni do codziennego stosowania zawierający chelatowaną miedź, mangan, witaminę E i witaminę B12. Idealny dla klaczy w okresie ciąży oraz rosnących źrebaków i roczniaków.

Witaminy i minerały

Foran Coppervit

199.00 689.00  z Vat

Witaminy i minerały

Foran Copper Max pasta

69.00  z Vat

Dla koni, które wymagają dodatkowego uzupełnienia poziomu miedzi polecamy Foran Copper-Max. Jest to pasta w jednorazowej strzykawce, zawiera chelatowaną miedź i dobrze zbilansowaną dawkę cynku. Szczególnie polecamy ją dla koni, które są  w trakcie ciężkich treningów.

Pamiętaj, aby regularnie badać Swojego konia. Zauważenie niepokojących Cię objawów, również powinno skłonić Cię do wykonania badań krwi. Czasami, pomimo stosowania dobrych praktyk, wyboru najlepszej paszy, Twój koń, może wykazywać niedobory składników odżywczych. Może to wynikać z czynników środowiskowych, na które mamy ograniczony wpływ, takich jak jakość gleby na pastwisku, czy skład siana, który akurat jest w stajni. 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, dotyczące żywienia i suplementacji, napisz do nas na kontakt@foran.net.pl. Chętnie Ci pomożemy!

1 thoughts on “Odpowiedni poziom miedzi

 1. Pingback: Jak zadbać o prawidłowe żywienie źrebaka Żywienie źrebiąt - Foran Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *