Jak wspierać konia podczas zawodów?

Jak wspierać konia podczas zawodów

Odpowiednie przygotowanie konia do zawodów sportowych musi odbywać się na długo przed jego startem. Liczą się tu dobre praktyki, które stosujemy na co dzień. Powinniśmy więc zadbać o zapewnienie odpowiedniego żywienia przez cały rok oraz suplementacji odpowiednimi witaminami i składnikami odżywczymi, jeżeli nasz koń tego potrzebuje. Dlatego, tak jak u ludzi, tak i u koni, ważne są odpowiednie badania, jeżeli chcemy utrzymywać je w dobrym zdrowiu oraz brać udział w wydarzeniach sportowych na najwyższym poziomie. W przypadku koni, które regularnie biorą udział w różnego rodzaju zmaganiach, ważne jest, aby dostarczać im niezbędne składniki odżywcze ukierunkowane na wspieranie konkretnych obszarów diety konia wyczynowego. W ten sposób jego organizm, nie będzie musiał marnować energii oraz przeznaczać swoich rezerw zgromadzonych w tkankach. Dlatego jeżeli zastanawiasz się, jak możesz wspierać Swojego konia podczas zawodów, koniecznie czytaj dalej.

Energia

Zawody sportowe to duży wydatek energetyczny dla konia. Energia to coś więcej niż kalorie. Sposób jej dostarczania może wpływać na wydajność konia ze względu na różne procesy metaboliczne jakie zachodzą w organizmie. Trzy podstawowe źródła energii odżywczej to błonnik, skrobia/cukier i tłuszcze. Wszystkie są ważne, ale jeśli chodzi o wyniki sportowe, należy dobrać odpowiedni sposób dostarczania energii biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby konia. Na przykład koń, który jest skłonny do nadmiernej pobudliwości, powinien korzystać z diety, która dostarcza energię “powolnym uwalnianiu”. Takimi źródłami są błonnik i olej.

 

BIAŁKA

Kolejnym niezbędnym składnikiem pokarmowym w diecie koni są białka. Wysokiej jakości białko w diecie jest szczególnie ważne dla dobrego funkcjonowania mięśni i regeneracji po wysiłku. Białka zbudowane są łańcuchów połączonych z sobą aminokwasów. Szczególne znaczenie w budowaniu wydajności i szybkiej regeneracji mają aminokwasy rozgałęzione (BCAA). Istnieje teoria, mówiąca o tym, że odpowiednio wysoki poziom białka BCAA pomaga oszczędzić glikogen w mięśniach. Dodatkowo, to właśnie jego wyczerpanie jest jednym z głównych czynników zmęczenia podczas intensywnych ćwiczeń. Ponadto białka te mogą również odgrywać istotną rolę we wspomaganiu naprawy mięśni, zmniejszając ich bolesność i sprzyjając regeneracji.

 

Aby uzupełnić dietę swojego konia w wysokiej jakości białko BCAA zastosuj Pre-Fuel Liquid. Suplement można stosować codziennie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię i wspomóc regenerację po wysiłku. Suplement Pre-Fuel pomaga skutecznie wspierać konia w treningu sportowym, na kilka dni przed zawodami.

W dniu zawodów warto sięgnąć po Pre-Fuel Gel. To pasta do podania na okolo godzinę przed startem. To prawdziwy zastrzyk energii dla Twojego konia, który warto wypróbować. 

 

Pre-Fuel 2,5 litra
elektrolity

Elektrolity to niezbędne minerały, które biorą udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu mięśniowego i nerwowego. Są tracone w wyniku pocenia się i mogą wpływać na regenerację i wydajność, jeśli nie zostaną uzupełnione. O ich poziom należy szczególnie zadbać w okresie zawodów sportowych oraz w okresie wysokich temperatur. Aby uzupełnić poziom elektrolitów, wybierz jeden z naszych produktów:

Equi-Lyte G– najlepszy pakiet codziennych zbilansowanych elektrolitów i przeciwutleniaczy wspomagających funkcjonowanie i regenerację mięśni.

Refuel Liquid są to elektrolity w płynnej formie, z dodatkiem witamin z grupy B dla optymalnej regeneracji każdego dnia.

Refuel Gel– skoncentrowany, doskonale zbilansowany żel elektrolitowy z dodatkiem witamin z grupy B i przeciwutleniaczy dla optymalnej regeneracji, w wygodnej, łatwej do podania tubce.

129.00 539.00  z Vat

Elektrolity

Foran Refuel płyn

99.00 239.00  z Vat
99.00  z Vat

Elektrolity

Foran ReFuel pasta

49.00  z Vat
kwasy omega-3 i omega-6

Naturalna dieta konia składająca się ze świeżej trawy jest stosunkowo bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Jednak konie wyczynowe często otrzymują więcej ziaren zbóż (owsa, jęczmienia, kukurydzy itp.), które mają wyższą zawartość kwasów tłuszczowych omega-6. Stosunek tych kwasów tłuszczowych w diecie jest ważny, ponieważ kwasy tłuszczowe omega-6 są uważane za prozapalne, podczas gdy kwasy tłuszczowe omega-3 są silnymi środkami przeciwzapalnymi.

Dla koni, które mają ograniczony dostęp do świeżej trawy, suplementacja kwasów omega-3 jest wskazana. Marka Foran proponuje w tym przypadku Kentucky Karron Oil – jest to zemulgowany olej lniany bogaty w kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, w takim samym stosunku jak świeża trawa. W krótkim czasie przyczyni się to do poprawy kondycji skóry i sierści, zmniejszenia alergii skórnych i właściwości przeciwzapalnych. Uważa się, że korzyści z długoterminowego karmienia kwasami tłuszczowymi omega-3 to poprawa stanu kopyt i stawów, lepsze zdrowie układu oddechowego i odporności.

Kentucky Karron Oil 4,54 litra
Zdrowe stawy

Na szczególną opiekę zasługuje układ kostny, stawy i kopyta koni sportowych. Są to struktury, które często są najbardziej obciążone podczas wysiłku. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, zmniejszymy ryzyko kontuzji i wydłużymy sportową karierę naszego konia. Związki, które odgrywają szczególne role we wsparciu układu kostnego oraz stawów to m. in. glukozamina, MSM, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, wapń. Marka Foran posiada produkt zawierający wszystkie te związki w skoncentrowanej dawce. Oste-o-glycan stanowi skuteczne wsparcie dla układu stawowego każdego konia sportowego, startującego w zawodach.

 

Ost-O-Flex – smaczny syrop wspomagający ruchomość i pracę stawów, zawierający glukozaminę, MSM oraz kolagen morski – wysoko przyswajalną formę wapnia, siarczan chondroityny i kwas hialuronowy.

ost-o-flex - trzy rodzaje pojemności
zdrowe Kopyta

Aby wzmocnić słabe i łamliwe kopyta potrzeba nawet kilku miesięcy suplementacji, z powodu powolnego odrastania rogu kopytowego. Popękane kopyta są szczególnie narażone w suchych miesiącach letnich, dlatego o ich wsparcie należy zadbać już zimą. Foran proponuje suplement Hoof-Aid, który wspomaga wzrost i siłę kopyt dzięki połączeniu biotyny, cynku, miedzi i metioniny.

Hoof Aid 1 kg
Układ mięśniowo-szkieletowy

Wsparcie układu mięśniowo-szkieletowego jest możliwe także dzięki budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej, która pozwala na maksymalizację wydajności bez zbędnego obciążania stawów. Aby wspierać rozwój mięśni stosuj Muscle Max, suplement maksymalizujący pracę, zdrowie, i regenerację. Skuteczność zawdzięcza zawartej potężnej kombinacji kluczowych aminokwasów, przeciwutleniaczy i witamin w bardzo smacznej płynnej formule.

Muscle Max
Spokój i koncentracja

Codzienne skupienie i zdolność koncentracji na zadaniu podczas treningu i zawodów są niezbędne. Wiele koni – szczególnie tych młodych, niedoświadczonych lub bardziej nerwowych – łatwiej rozprasza się niż inne. Nerwowość podczas ważnych wydarzeń może działać negatywnie, koń może nie pokazać swoich faktycznych możliwości i osiągać gorsze wyniki. Uspokajając konia, można przekierować jego energię na zmagania sportowe, aby ukazać pełny potencjał Twojego konia.

Jeśli Twój koń jest nerwowy, stosuj Nutri-Calm – płynny preparat wspomagający utrzymanie skupienia i koncentracji, zawierający uspokajający neuroprzekaźnik Serotoninę i jej prekursor L-tryptofan, a także witaminy z grupy B i magnez wspierające układ nerwowy. Używaj codziennie podczas treningu i zawodów.

Nutri - Calm 1 litr
lepszy apetyt

Konie, które nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy B, często tracą apetyt. Przez to nie dostarczają odpowiedniej ilości energii do organizmu. Produkcja witamin z grupy B w jelicie grubym jest zależna od spożycia błonnika. Konie będące w treningu otrzymują zazwyczaj mniej paszy objętościowej, a więcej paszy treściwej, co może to być powodem zmniejszenia produkcji witamin z grupy B. Niekorzystnie na ich produkcję wpływa również stres związany z ciężkimi treningami, częstymi podróżami i regularnymi zawodami. 

Aby wspomagać swojego konia w okresie stresu i zmęczenia, a także braku apetytu stosuj suplement B-Complete, syrop zawierający witaminy z grupy B, niezbędne do tworzenia krwinek i optymalnego metabolizmu. Odpowiedni dla każdego konia wymagającego maksymalnej produkcji energii.

B-Complete 1 litr
Jak wspierać konia podczas zawodów?

Budowanie formy konia i zapewnienie mu odpowiedniego wsparcia żywieniowego to proces długofalowy. Zacznij od dobrania odpowiedniej paszy treściwej dobrej jakości, takiej jak pasze Red Mills. Jest to marka pasz premium dla koni, współpracująca z Foran. 

Na codzień staraj się dostarczać Swojemu koniowi niezbędnych witamin i minerałów, według zapotrzebowania jego organizmu. Zalecamy przeprowadzanie regularnych badań krwi, w celu ustalenia ewentualnych niedoborów. Po każdym treningu uzupełnij utracone elektrolity. Możesz stosować inne specjalistyczne suplementy, wspomagające słabsze obszary Twojego konia. W dniu zawodów możesz skorzystać ze skoncentrowanych dawek zawartych w tubostrzykawkach. Sa to suplementy uspokajające konia, takie jak Nutri-Calm Gel , lub przeciwnie, pobudzających go do uzyskania lepszych rezultatów. Pamiętaj, że wszystkie suplementy marki Foran posiadają certyfikat S.A.F.E., dlatego są bezpieczne w stosowaniu podczas zawodów sportowych.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, czy wątpliwości, napisz do nas na kontakt@foran.net.pl. Z chęcią Ci pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *